Niższy PIT – 4 rzeczy, które warto o nim wiedzieć
Na obniżeniu stawki podatkowej z 18 do 17% skorzystają głównie osoby rozliczające się w ramach pierwszej skali podatkowej. Niższy PIT i pozostałe zmiany w przepisach będą miały też szersze konsekwencje – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Czy korzyści dla pracowników będą wyższe niż straty samorządów lokalnych? Jak przebiega w związku z tym proces przygotowania do zmian?
W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że niższy PIT będzie obowiązywać już od 1 października 2019r. Nie jest to jeszcze jednoznaczne z faktyczną datą wprowadzenie przepisów. Niezależnie od terminu warto już teraz zapoznać się z planowanymi regulacjami. Według prognoz zmiany (po obniżeniu stawki podatkowej) odczuje w pełni ponad 60% Polaków.
Pozytywny wpływ niższego PIT
Jak obniżenie stawki podatkowej wpłynie na sytuację na uczelniach wyższych? Po pierwsze warto pamiętać, że pracują tam nie tylko pracownicy akademiccy, dla których jest to jedno z wielu źródeł dochodu. Na uczelniach wyższych zatrudnione są też osoby na stanowiskach technicznych czy w administracji. Zmiany wynikające z obniżenia stawki podatkowej mogą być znaczące dla drugiej grupy pracowników.
Inne skutki zmian
Dodatkowy wpływ zmian podatkowych odczują osoby zatrudnione na kontraktach menedżerskich, w radach nadzorczych czy będące członkami zarządów. Skorzystają one również na podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów.
Mimo tego warto zastanowić się, czy niższy PIT faktycznie odczuje tak duża grupa podatników? Choć dochody Polaków sukcesywnie rosną, drugi próg podatkowy nie zmienia się od lat. Obowiązuje on już 10 lat! Dlatego też należy spodziewać się, że pozytywny wpływ omawianych zmian będzie odczuwać coraz mniejsza grupa podatników.
Źródło motywacji czy problemów?
Pozostaje pytanie, czy niższy PIT dodatkowo zmotywuje pracowników? Gdyby potraktować zmianę jako rzeczywistą „podwyżkę” zarobków, na pewno ucieszyłaby ona przeciętnego Kowalskiego. Patrząc jednak na to, co dzieje się na rynku, można spodziewać się, że radość nie potrwa długo. Wynika to z faktu, że comiesięczne wydatki będą niwelować korzyści płynące z obniżonej stawki podatkowej.
Na koniec warto pamiętać, że niższy PIT będzie stwarzać też problemy dla samorządów lokalnych. Obniżenie stawki podatkowej oznacza mniejsze wpływy do budżetów samorządowych. W efekcie należy spodziewać się, że gminy czy powiaty będą wydawać mniej pieniędzy na cele w najbliższym otoczeniu.
Pytania o niższy PIT i nie tylko
Krótkie terminy wprowadzenia nowych przepisów i potrzeba dostosowania się do nich w obszarze tak wrażliwym, jak płace, wzbudzają ogromne zainteresowanie uczelni wyższych. Wraz z codziennymi doniesieniami odnośnie zmian, spływają do nas kolejne zapytania od naszych Klientów. Najczęściej pytają oni o terminy wdrożeń. Użytkownicy chcą też poznać obowiązki (zadania w zintegrowanym systemie informatycznym), jakie będą wynikać dla nich z nowych przepisów.
Zmiany w zakresie prawa podatkowego mają wysoki priorytet wdrożenia w HMS Solution. Niższy PIT wymaga stosunkowo niewielkich zmian w systemie w porównaniu z sytuacją, gdyby działy kadr i płac musiały naliczać wszystko „ręcznie”. Dlatego też w świetle zmian trudno wyobrazić sobie sprawne zarządzanie uczelnią wyższą bez odpowiedniego oprogramowania. Przypadek każdego pracownika analizowany jest przez algorytm indywidualnie. W efekcie na zakończenie roku podatkowego każdy pracownik może np. pobrać e-PIT z naszego systemu. Skuteczne przystosowanie się do nowych przepisów w dość krótkim czasie to wyzwanie, na które jesteśmy w pełni gotowi!