Przewaga zdalnego nauczania nad klasycznym studiowaniem

Sytuacja pandemiczna wpłynęła na system nauki na uczelniach wyższych. Obecnie obowiązuje nauczanie zdalne, które według wielu osób jest korzystniejsze, niż tradycyjny model nauki. Dlaczego studenci pokochali naukę zdalną?

Ogromna oszczędność

Najszczęśliwsi są studenci, którzy przez naukę zdalną mogą dodatkowo zaoszczędzić. Robią to przede wszystkim przez brak konieczności wynajmu mieszkania lub pokoju w akademiku – wiele osób zdecydowało się na zostanie w swoim mieście rodzinnym, gdzie nie muszą szukać dodatkowego lokum.

Ale możliwość studiowania zdalnego to nie tylko zwolnienie z płacenia czynszu. To także możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy na codziennych dojazdach komunikacją miejską. Bilety miesięczne lub jednoprzejazdowe to w skali roku niemały wydatek. Co więcej, w dużych miastach dojazd na uczelnię może trwać ponad godzinę. Nic więc dziwnego, że studenci preferują formę nauki w domu, która nie wymaga od nich tak dużego zaangażowania.

Wirtualny dziekanat – lepsza obsługa studentów

Niektóre uniwersytety znacznie ograniczyły możliwość załatwiania spraw studenckich stacjonarnie. Obecnie popularniejszy jest tak zwany wirtualny dziekanat, udostępniany studentom w ramach oprogramowania dla uczelni. Jest to ogromne ułatwienie, ponieważ wszystkie sprawy można załatwić w zaledwie kilka minut – bez stania w kolejkach i ręcznego wypełniania druczków.

Jak pracować będąc studentem?

Powszechnie wiadomo, że studenci łączą studia z pracą i to nie tylko studiując niestacjonarne. Jednak nigdy nie było to tak łatwe, jak teraz. Nauka zdalna zapewnia im komfort i swobodę, ponieważ słuchając wykładu mogą jednocześnie zajmować się swoimi sprawami. Dodatkowo oprogramowanie dla uczelni zapewnia stały dostęp do materiałów udostępnianych przez wykładowców, więc student sam decyduje, kiedy chce poświęcić czas na ich przyswojenie.

Rekrutacja online

Nauka zdalna to też udogodnienie dla maturzystów. Oprogramowanie do zdalnej rekrutacji, czyli moduł zawarty w oprogramowaniu do zarządzania uczelnią, pozwala na szybką rekrutację kandydatów oraz automatyczną weryfikację poprawności ich danych.

Dzięki temu cały proces może odbywać się online, a kandydat będzie na bieżąco otrzymywał powiadomienia o statusie swojej aplikacji – redukuje to koszty dojazdów osób z innych miast i pozwala na oszczędność czasu.

Nauczanie zdalne, czyli chaos?

Sceptycy nauki zdalnej wskazują, że wiąże się ona z ogromnym chaosem oraz brakiem organizacji. Takim sytuacjom zapobiega jednak oprogramowanie do zarządzania uczelnią, które posiada moduły dostosowane indywidualnie do każdego podmiotu. Pracownicy oraz studenci mogą korzystać między innymi z planów zajęć, wirtualnego dziekanatu czy rozliczania dydaktyki.

Co więcej, oprogramowanie dla uczelni działa przez całą dobę, również w weekendy i święta – to duża przewaga nad tradycyjnymi dziekanatami, które mają jasno określone godziny pracy. Ten bezproblemowy dostęp gwarantuje możliwość modyfikacji danych oraz ich kontrolę (zalecany jest do tego system elektronicznego archiwum dokumentów).

Jak widać, oprogramowanie do zarządzania uczelnią pomaga przede wszystkim w usprawnieniu przepływu informacji, co sprawia, że nauka zdalna może być przyjemnością. Czas pokaże, czy po ustabilizowaniu się sytuacji na świecie uczelnie wyższe zostaną przy tym modelu, czy wrócą do tradycyjnych rozwiązań.