Wirtualna uczelnia – jak epidemia zmieniła naukę?

Jeszcze pięć miesięcy temu pracownicy biur oraz studenci tłoczyli się w środkach komunikacji miejskiej w drodze do pracy i na uczelnię. Nowa rzeczywistość pokazuje, że obecność wcale nie jest obowiązkowa. Czy po epidemii wirtualna praca i wirtualna nauka staną się normalnością?

Chociaż wybuch epidemii zaskoczył przedsiębiorców, to przejście na tryb wirtualny nie było problemem dla osób, których główne narzędzia pracy stanowił komputer i telefon.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii pozwalających na pracę wirtualną takich jak: zintegrowane systemy informatyczne, elektroniczny obieg dokumentów czy systemy wspomagające zarządzanie, dziś można wirtualnie pracować praktycznie z każdego miejsca na świecie. Może się okazać, że wiele osób nie będzie chciało wracać do swoich biurek.

Ostatni dzwonek

Na pracę wirtualną przestawiły się także uczelnie wyższe. Collegium Verum, wcześniej znana jako Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin w Warszawie to niepubliczna uczelnia, która kształci studentów głównie na kierunkach humanistycznych. W ostatnim momencie przed epidemią rozstrzygnęła przetarg na wdrożenie nowoczesnych narzędzi informatycznych pomagających w wirtualnych zajęciach.

System informatyczny na uczelni wdrażany był z myślą o studentach niepełnosprawnych, którzy do tej pory mieli utrudniony bezpośredni kontakt z uczelnią – mówi Kanclerz Collegium Verum, dr hab. inż. Jarosław Domański – Teraz, w obliczu epidemii, korzystamy z niego wszyscy.  

Efekty przetargu na „Udostępnienie studentom i pracownikom uczelni systemu informatycznego wspierającego komunikację i obsługę procedur administracyjno-dydaktycznych, umożliwiającego wirtualną komunikację pomiędzy studentem i uczelnią oraz pomiędzy studentem i wykładowcami” widać już pod koniec kwietnia.

Najbliższe tygodnie będą prawdziwym sprawdzianem dla nowo wdrożonego systemu i dla nas – dydaktyków. To prawdziwe szczęście, że wszystkich formalności udało się dopełnić w ekspresowym tempie. Dodaje Kanclerz.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.

Wszystko w formie e-dokumentów

Wiele uczelni wyższych, zwłaszcza mniejszych, do tej pory prowadziło zajęcia tradycyjnie – na salach wykładowych. Papierowe wnioski zastępowały wirtualną dokumentację . Sytuacja zmusiła je jednak do wdrożenia rozwiązań takich jak elektroniczny obieg dokumentów, które umożliwią załatwianie spraw on-line.

Załatwienie wielu spraw w dziekanacie będzie możliwe bez konieczności osobistej wizyty, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Student czy wykładowca będą mogli złożyć wirtualny wniosek i za pomocą e-Dziekanatu otrzymać decyzję. W znacznym stopniu odciąży to osoby odpowiedzialne za administrację oraz obniży koszty. Studenci i wykładowcy zyskają platformę do wymiany informacji. Ułatwi to prowadzenie zajęć zdalnie – mówi Grzegorz Kaliński, Prezes Kalasoft Sp. z o.o.

Wirtualna praca w przyszłości

– Jesteśmy świadkami zmiany modelu pracy na zdalną. Zmieni się także model szkolnictwa wyższego na taki, w którym przestaniemy ograniczać kształcenie za pomocą narzędzi informatycznych – prognozuje Kanclerz Collegium Verum, dr hab. inż. Jarosław Domański.

Zarówno na uczelniach wyższych, w przedsiębiorstwach i instytucjach państwowych epidemia pozytywnie wpłynęła na rozwój cyfryzacji. Aby jak najlepiej wykorzystać wirtualny potencjał, konieczne są jednak zmiany legislacyjne, które nadąża za szybko zmieniającym się światem.


Zintegrowany system informatyczny, czyli specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania uczelnią wyższą i dziekanatem, dopasowane do jej potrzeb, zapewniające bezpieczeństwo danych oraz oferujące e-dokumenty to przyszłość szkolnictwa wyższego.

Na urządzeniach mobilnych wyświetla się responsywnie zapewniając większą uniwersalność i poziom bezpieczeństwa niż aplikacja mobilna.

Więcej informacji o oferowanych przez Kalasoft Sp. z o.o. rozwiązaniach ERP dla uczelni – HMS Solution znajdziecie na  https://www.kalasoft.pl/hms/

Komentarze naszych specjalistów dotyczące takich tematów jak podatek PIT, RODO, bezpieczeństwo danych i cyfryzacja szkół wyższych można przeczytać w aktualnościach na https://www.kalasoft.pl/aktualnosci/

Aktualne oferty pracy w Kalasoft Sp. z o.o. są dostępne pod adresem https://www.kalasoft.pl/kariera/

https://www.facebook.pl/kalasoftspzoo