Wirtualny nabór do szkół wyższych – jak wyglądała rekrutacja?

W związku z nową rzeczywistością i obostrzeniami sanitarnymi, przyszli studenci przechodzili rekrutację inaczej niż dotychczas. Nawet te, które do tej pory nie korzystały ze zintegrowanych systemów informatycznych, przeprowadzały nabór wirtualny.

Uczelnie w dużej części zadbały o to, by dostosować się do trudności, z którymi mierzą się ich przyszli podopieczni, zmieniając harmonogram rekrutacji.

Z duchem czasu

W trosce o bezpieczeństwo studentów, uczelnie wprowadzają innowacyjne rozwiązania w zakresie obsługi studentów, takie jak np. wirtualny nabór, elektroniczny obieg dokumentów czy dziekanat on-line. Chociaż ostateczną dokumentację i tak należy złożyć osobiście, to do minimum ograniczona zostaje liczba wizyt w placówce, koniecznych do załatwienia spraw.

Swój zintegrowany system informatyczny odświeża m.in. Wyższa Szkoła Urody, Zdrowia i Edukacji w Poznaniu.

– Modernizacja systemu informatycznego jest możliwa dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego i jest wprowadzana przede wszystkim z myślą o studentach niepełnosprawnych – mówi V-ce Kanclerz Piotr Skrzypczak z WSUZiE który pełni funkcję Kierownika Projektu – Jednym z elementów nowego zintegrowanego systemu informatycznego będzie możliwość przeprowadzenia rekrutacji wirtualnie, co w dobie pandemii znacznie podniesie bezpieczeństwo również pozostałych studentów.

Rekrutacja wirtualnie – studenci są na tak!

Najnowsze badania przeprowadzone przez dr hab. Waldemara Rydzaka, prof. UEP w ramach Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pokazują, że studenci nie mieliby nic przeciwko rekrutacji odbywającej się wirtualnie. W badaniu wzięło udział ponad 5 406 żaków z 78 uczelni w Polsce (badania realizowane od stycznia do lutego 2020).

2332 respondentów pierwszego roku studiów oceniło dotychczasowy etap rekrutacji drogą wirtualną na 7,27 w 10-cio stopniowej skali. Ich zdaniem najlepiej poradziły sobie uczelnie humanistyczne (7,57). To najwyższa przyznana funkcjonalnościom zintegrowanych systemów informatycznych ocena.

Skorzystają przede wszystkim niepełnosprawni

Umowa na wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego na Wyższej Szkole Urody, Zdrowia i Edukacji obejmie wiele elementów, które ułatwią codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.

Chociaż niepełnosprawność jest kojarzona przede wszystkim z ograniczonymi możliwościami poruszania się, to zalicza się do niej dużo więcej dysfunkcji. Dostosowanie naszych produktów do potrzeb wszystkich użytkowników jest dla nas wyzwaniem – mówi Grzegorz Kaliński, Prezes Kalasoft Sp. z o.o. – Stawiamy na dużą indywidualizację i słuchamy opinii użytkowników. Na WSUZiE wprowadzimy m.in. e-usługi, które umożliwią załatwianie spraw bez konieczności osobistej wizyty na uczelni.

Wprowadzone rozwiązania usprawnią również działanie komórek administracyjnych, a wirtualne dokumenty przyczynią się do zmniejszenia zużycia papieru na uczelni.


Zintegrowany system informatyczny, czyli specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania uczelnią wyższą i dziekanatem, dopasowane do jej potrzeb, zapewniające bezpieczeństwo danych oraz oferujące e-dokumenty to przyszłość szkolnictwa wyższego.

Na urządzeniach mobilnych wyświetla się responsywnie zapewniając większą uniwersalność i poziom bezpieczeństwa niż aplikacja mobilna.

Więcej informacji o oferowanych przez Kalasoft Sp. z o.o. rozwiązaniach ERP dla uczelni – HMS Solution znajdziecie na  https://www.kalasoft.pl/hms/

Komentarze naszych specjalistów dotyczące takich tematów jak podatek PIT, RODO, bezpieczeństwo danych i cyfryzacja szkół wyższych można przeczytać w aktualnościach na https://www.kalasoft.pl/aktualnosci/

https://www.facebook.pl/kalasoftspzoo