Wpływ automatyzacji/cyfryzacji uczelni na komfort studentów i dziekanatu

Przejście uczelni w tryb nauczania zdalnego znacznie przyspieszyło ich cyfryzację. Czy można uznać to za pozytywny skutek pandemii? Jak się okazuje, oprogramowanie do zarządzania uczelnią może w znacznym stopniu wpłynąć na komfort studentów oraz dziekanatu.

Nowe umiejętności

Niezaprzeczalną korzyścią dla studentów jest okazja do przyzwyczajanie się do korzystania z systemów, których używa coraz więcej firm – oprogramowanie dla przedsiębiorstw jest bowiem intuicyjne i zawiera niezbędne moduły, przez co przedsiębiorcy chętnie z nich korzystają.

Taka znajomość wykorzystywanych na rynku narzędzi jest dużym atutem, którym można pochwalić się podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Korzystając z zautomatyzowanych rozwiązań, student wyrabia sobie także nawyk płynnego poruszania się po Internecie.

Oprogramowanie dla uczelni to większa kontrola

Cyfryzację uczelni wyższych doceniają przede wszystkim pracownicy, którzy mają stały dostęp do najważniejszych akt. Przykładowo, wirtualny dziekanat pozwala na szybkie uzupełnienie informacji o studentach lub ich całodobową obsługę. Z kolei system elektronicznego archiwum dokumentów daje możliwość kontroli danych.

Dzięki temu pracownicy mają stałą kontrolę nad każdym obszarem uczelni, a intuicyjny helpdesk w systemie umożliwia sprawne rozwiązanie ewentualnych problemów.

Wirtualny dziekanat – efektywna kadra

Ponieważ oprogramowanie do zarządzania uczelnią pozwala robić to przez całą dobę, pracownicy są bardziej efektywni. Wirtualny dziekanat neutralizuje kolejki, daje możliwość szybkiego załatwienia ważnej sprawy i jest narzędziem do stałego kontaktu z pracownikami.

Intuicyjny moduł daje też możliwość łatwego zaplanowania pracy przez pracowników dziekanatu i realizację zadań według własnego harmonogramu.

Uniwersytety otwarte na studentów

Jak wspomnieliśmy, cyfryzacja uczelni wiąże się z rosnącą na popularności nauką zdalną – ogromna liczba studentów bierze udział w zajęciach, mimo że są w innym mieście niż ich uczelnia. Daje to ogromne możliwości studentom z zagranicy, zainteresowanym programem nauczania na konkretnym uniwersytecie, ale którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na przeprowadzkę.

Studenci zagraniczni już teraz mogą bez problemu złożyć dokumenty na wybranej przez siebie uczelni i to bez wychodzenia z domu – oprogramowanie do zdalnej rekrutacji pozwala zrobić to online!

Życie studenckie a cyfryzacja

Samorządy mają ogromny wpływ na życie uczelni. Problemem jest jednak małe zaangażowanie reszty studentów, między innymi podczas realizowanych cyklicznie głosowań. Często problemem jest brak możliwości pojawienia się na zorganizowanym spotkaniu, dlatego oprogramowanie dla uczelni jest wykorzystywane również do przeprowadzania wyborów online.